(OPENSOARING, 29. Julija 2018, besedilo Niko Slana)
Po izkušnji z dokaj slabim vremenom na WGC Ostrowu so tekmovalci že prvi tekmovalni dan potisnili plin do konca, pa čeprav so tekmovalne discipline bolj dvoriščne. Nedavne izkušnje govorijo, da je kakovosten vrh tekmovalcev postal širši in da bo na koncu za naslov svetovnega prvaka odločalo le nekaj točk. Bežen pogled na točkovno razporeditev ne pove še nič, a včasih je tako, da poznavalci že po dogajanju po odprtju štartne rampe slutijo, kdo so favoriti. Res so najbolj natančni po bitki, pred zadnjim tekmovalnim dnem pa gre samo za ugibanja. Tudi v Ostrowu je kar v dveh tekmovalnih kategorijah odločal dosežek zadnjega tekmovalnega dne, ko je Danec Ørskovv klubskem razredu nadomestil razliko 120 oz. 95 točk prednosti pred obema Poljakoma, Kawa pa je v 15-metrskem razredu iz drugega mesta izenačil 14 točk prednosti Jana Omselsa.
In k prvemu tekmovalnemu dnevu – v 18- metrskem razredu so tekmovalci pritisnili plin do konca, zmaga Slovaka Vladimirja Foltina s 141 km/h je fantastična, uvrstitev Poljaka Lukasza Wojcika z Diano 3 na drugo mesto je zagotovo presenečenje, o katerem bo jadralski svet še razmišljal. Thomas Suchanek se je uvrstil na 8. mesto, Oscar Goudrian (JAR), sicer svetovni rekorder v FAI trikotniku 1250 km, se je moral zadovoljiti z 21. mestom in prehitela ga je tudi Nemka Katrin Senne. Luka Žnidaršič se najbrž smeji, saj je 23. mesto soliden dosežek in kot smo dejali, prehitel je mnoge jadralce s sodobnejšimi jadralnimi letali. Še bo pestro v tem razredu, če so že ob razmeroma slabem vremenu tako zdivjali. Branko Blagojević (Srbija) se je, kot glavnina na zadnji etapi kolesarske dirke Toure de France, sprehodil skozi cilj.
Tudi v odprtem razredu smo stavili na pravega jadralca, Nemca Michaela Sommerja, Zoran Frenc se je uvrstil na 20. mesto, sicer pa so bili jadralci odprtega razreda počasnejši od jadralcev v 18-metrskem razredu. V kategoriji dvosedov je dobil prvo etapo aktualni svetovni prvak Francoz Aboulin, dvojica Matkowski & Kawa se je uvrstila na 9. mesto. Skratka, zanimivo je bilo že v prologu svetovnega prvenstva.
Ena izmed značilnosti obeh svetovnih prvenstev, tako v Ostrowu kot v Hosinu, je stališče organizatorjev, da angleščino, uradni jezik svetovnega prvenstva, enakovredno uporabljajo s svojim domačim jezikom. Vsaj na uradni spletni strani so vsa obvestila tudi v domačem jeziku. To stališče pač govori, da so v EU vendarle nastopili drugi časi, o čemer se prav zdaj razvnemajo resne debate. Jezik je samo delček nacionalnih identitet, a zelo pomemben. Tako Poljaki kot Čehi se niso pustili zapeljati z mešanico svojega jezika z angleščino. Le zakaj bi se? Vprašanje smo postavili tudi zato, ker Slovenci v tem pogledu nimamo toliko nacionalne samozavesti kot naši daljni slovanski sorodniki Čehi in Poljaki. Izgovarjajo se, da jih zanima samo letenje in da jih jezik ne briga kaj prida.